Особливості застосування Технічного регламенту "Про вимоги до мастильних матеріалів, технічних олив і технічних рідин" для попередження обігу на ринку контафактної продукції
Мастильні матеріали, технічні оливи та спеціальні (технічні) рідини сертифікуються у відповідності до нормативно-правового акту – Технічного регламенту. У ньому вказані вимоги безпеки і якості, за якими мають проводитись випробування в акредитованій лабораторії (центрі). Також регламент визначає використання маркування на етикетках і споживчій тарі. Маркування потрібне для доведення до споживачів важливої інформації про товар, його властивості та характеристики.
Вимоги ТР до сертифікації та маркування мастильних матеріалів
Перш ніж постачати моторні чи інші масла, мастила та спецрідини для транспорту і механізмів, підприємці повинні пройти їх сертифікацію. Цей процес проходить через акредитовані центри (органи оцінки відповідності), завершується видачею декларації. Також на кожний вироб потрібно оформити паспорт якості і паспорт безпеки.
Сертифікаційна процедура передбачає наступні заходи:
• подачу заявки в акредитований центр (орган оцінки відповідності), передачу технічної документації, в тому числі паспорта безпеки на продукт;
• відбір і передачу зразків продукції для лабораторних тестів, досліджень, випробувань;
• звірку фактичних показників з нормативними значеннями технічного регламенту;
• оформлення протоколу випробувань, реєстрацію та видачу декларації.
Пройшовши зазначені процедури і отримавши декларацію, підприємець зобов'язаний маркувати продукцію перед випуском на ринок.
Перш за все, це стосується розміщення єдиного знака відповідності. Даний знак підтверджує споживачам, що перед ними якісний, безпечний і сертифікований товар, на який у продавця є дозвільний документ.
Використовувати знак для маркування мастильних матеріалів можна тільки після проходження сертифікації. Незаконне нанесення знака є порушенням закону, спричинить штраф і конфіскацію продукції. Також заборонено випускати на ринок олії, мастила та спецрідини, на етикетці яких відсутній знак відповідності.
Що передбачає маркування мастильних матеріалів і технічних рідин?
Маркуванням продукції є нанесення на упаковки або етикетки ряду обов'язкових даних для покупців. Це потрібно, щоб споживачі змогли зробити усвідомлений вибір продукції, заздалегідь знали про властивості та характеристики, можливі ризики, особливості використання товару.
Для маркування мастил, олив й технічних рідин застосовується не тільки технічний регламент, а й норми ДСТУ. Наприклад, для підготовки експлуатаційної документації, паспортів безпеки і маркування моторних олив застосовується ДСТУ ХХХХ-ХХ.
На етикетці або споживчій тарі, а також в паспорті якості мастильних матеріалів повинні бути розміщені наступні дані:
• назва та призначення товару, позначення марки;
• відомості про виробника (фірмова назва, торгова марка, конкретний завод-виробник);
• відомості про документи, стандарти і регламенти, за якими ведеться виробництво;
• рік і місяць виготовлення, номер партії товару;
• умови і нормативні терміни зберігання;
• штрих-код (за необхідності);
• ряд інших даних, які передбачені ТР.
У визначенні мастильних матеріалів і технічних рідин вказуються цифрові символи, які можуть характеризувати клас і групу товару, показники в'язкості, інші параметри. Ця інформація повинна відповідати технічній документації виробника, результатам лабораторних досліджень (випробувань).
Заборонено розміщувати на етикетках або упаковках продукції інформацію щодо завідомо недостовірних характеристик товару, або вводити покупців в оману. Такі факти трактуються як порушення Закону "Про захист прав споживачів", тягнуть штрафні санкції для підприємця.
Щодо хімічних складників продукції, які можуть негативно впливати на людину, навколишнє середовище або створювати пожеженебезпечну обстановку, на споживчій тарі вказується спеціальне маркування з попереджувальними знаками або текстом. У будь-якому випадку, нанесені на етикетку або тару відомості повинні легко читатися, бути чіткими і розбірливими. У період поставок, зберігання або продажу на якість нанесеної інформації та знаків не повинні впливати зовнішні чинники.
Зазначені вимоги безпеки і маркування поширюються на виробників, імпортерів та продавців, які працюють на ринку ММ. Перелік відомостей на упаковці і декларація на товар будуть єдині для учасників ринку. Вся інформація в паспортах якості та безпеки, а також на упаковці спецрідин, мастил повинні бути українською мовою.
Хто повинен наносити маркування?
Згідно техрегламенту вітчизняні мастильні матеріали, оливи і спеціальні рідини буде зобов'язаний маркувати виробник. Також він повинен розробити паспорта безпеки і якості на кожний різновид технічних рідин. Якщо на ринок поставляються мастильні матеріали з-за кордону, обов'язки перевести документи і етикетку покладаються на імпортера. Продавці зобов'язані стежити, щоб на прилавках магазинів був представлений тільки сертифікований і маркований товар.